Każdy, kto spędza przed komputerem kilka do kilkunastu godzin dziennie, powinien zadbać o swój komfort. O wiele łatwiej przygotować stanowisko tak, by dało się pracować wydajnie i bezpiecznie, niż zrezygnować z tego rodzaju obowiązków. Ergonomia pracy przy komputerze w biurze powinna być Twoim priorytetem, a my podpowiemy Ci, w jaki sposób do niej doprowadzić. Będzie Ci nie tylko wygodniej, lecz przede wszystkim zadbasz o swoje zdrowie.
Ergonomia pracy przy komputerze zależy od sprzętu, który wybierzesz
Niby każdy wie, że aby efektywnie pracować przy komputerze, a przy tym dbać o zdrowie, potrzebne są odpowiednie elementy. Zalicza się do nich m.in. biurko, fotel i monitor. Jednak nie tyle liczy się ich obecność, co sposób ustawienia. Ergonomiczne produkty komputerowe będą więc dla każdego oznaczały trochę coś innego. A to dlatego, że każdy ma inny wzrost i wagę, inaczej się ubiera do pracy, lecz także ma lub nie, wadę wzroku. Dlatego tak trudno, mimo dostępności na rynku poszczególnych składników, wszystkie ze sobą odpowiednio ustawić. Dziś mamy nadzieję położyć kres bólom kręgosłupa, zmęczonym oczom i zespołowi cieśni nadgarstka. Wystarczy, że zastosujesz nasze wskazówki, a wreszcie będziesz prawidłowo korzystał ze wszystkich udogodnień.
Niezbędne wyposażenie biura, które ma wpływ na ergonomię pracy
Biurko z regulowaną wysokością powinno znaleźć się na liście Twoich priorytetów. Meble dostępne są w standardowym rozmiarze, jeśli jednak zależy Ci na komforcie, dopasuj je do swojego wzrostu. To ważne, by blat biurka znajdował się na wysokości łokci, czyli między 60 a 82 cm. Jeśli jednak chcesz czuć się naprawdę komfortowo, wybierz taki mebel, który ma wmontowany system regulacji. Dzięki temu będziesz mógł jak najwięcej przy nim stać, a to znacznie poprawi Twoją efektywność.
Skoro masz już biurko, to do ergonomicznej pracy potrzebne jest także krzesło. Najlepiej, aby dało się je odchylić do tyłu. Kąt powinien wynosić co najmniej 15 stopni, ale ważny jest też ten między siedziskiem a oparciem. Na poziomie miednicy powinien być mniejszy niż 90 stopni. Krzesła obrotowe umożliwiają takie ustawienie, które naturalnie pochyla Twoje ciało do przodu i wymusza nacisk, by przyjąć komfortową pozycję. Co ważne, Twoje krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki.
Dodatkowe wyposażenie, które wpływa na ergonomię pracy przy komputerze
Czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, że przydałby Ci się podnóżek? Jeśli nie, to czas najwyższy to zmienić. Wg standardowych wytycznych powinny mieć one co najmniej 35x45 cm i umożliwiać regulację w zakresie 5-15 stopni. Układając na nich stopę, automatycznie prostujesz plecy i zachowujesz zdrową postawę. A to oznacza ergonomię i brak bólu. Jeśli zadbasz o gumową powierzchnię podnóżka, nie grozi Ci ślizganie się stóp.
Komputer i jego komponenty także wpływają na jakość pracy
Sam komputer nie ma wpływu na ergonomię pracy, jednak monitor już tak. Jeśli masz taką możliwość lub pracujesz na kilku programach, przydadzą Ci się nawet dwa. Zadbaj o odpowiednią rozdzielczość, kontrast i jasność. Tak popularne w ostatnich latach monitory szerokokątne także są dobrym pomysłem.
Zadbaj o to, by ustawić sprzęt odpowiednio, czyli co najmniej 60 cm od twarzy. Dzięki ramieniu do monitora możesz to zrobić jeszcze precyzyjniej. Im większa odległość, tym lepiej, jednak pamiętaj, by zwiększyć czcionkę, gdy patrzysz z daleka.
Kąt, pod jakim powinien znajdować się ekran, wynosi 10-20 stopni. W przypadku laptopa możesz swobodnie odchylać ekran. Komputer stacjonarny potrzebuje wspomnianego już ramienia, by dało się go ustawić w ergonomicznej pozycji.
Dodatki, które zmieniają perspektywę Twojej pracy
Podstawka pod laptopa
Podstawka pod laptopa wydaje się zbędnym wydatkiem. Jednak wpływa na ergonomię korzystania z komputera. Dzięki niej możesz utrzymać prawidłową postawę i znacznie poprawić swoją wygodę. A jeśli dodatkowo posiadasz osobny monitor i klawiaturę, z pewnością będziesz jeszcze efektywniejszy i mniej zmęczony. Najlepiej sprawdza się płaski, 19-calowy ekran, który zamontujesz dzięki wspomnianemu już ramieniu.
Myszka
Myszka jest kolejnym ważnym elementem zestawu komputerowego. Zwróć uwagę, czy korzystając z niej przyjmujesz naturalną postawę, jeśli chodzi o wyciąganie i skręcanie nadgarstka. Powinna się ona znajdować w miarę blisko ciała, by nie wywoływać niepotrzebnego napięcia.
Klawiatura
Klawiatura jest kwestią bardzo indywidualną. Najlepiej, jeśli masz możliwość przetestować sprzęt przed zakupem. Kupując przez internet jesteś równie bezpieczny, co w sklepie stacjonarnym. Jeśli coś okaże się mało wygodne, zdążysz to jeszcze zwrócić. Twój sprzęt powinien być wyczuwalny i słyszalny. Gdy naciskasz poszczególne klawisze, musisz czuć, że je rzeczywiście wybrałeś.
Podstawka na dokumenty
Podstawka na dokumenty przyda Ci się w trakcie przepisywania. Ustawiając ją w jednej linii z klawiaturą możesz szybciej odczytywać i zapisywać informacje.
Decydując się na zakup wymienionych wyżej komponentów masz szansę poprawić ergonomię pracy przy komputerze. To ważne, by szanować swoje zdrowie, szczególnie gdy spędzasz w elektroniką znaczną część dnia. Niech będzie to efektywny i bezpieczny czas.