Spośród wielu akcesoriów do malowania i rysowania, to farby budzą najwięcej emocji. Szczególnie uwielbiają je małe dzieci, którym odpowiada specyficzna konsystencja produktów. Jednak i później okazuje się, że to właśnie ten sposób kreacji pozwala na największą swobodę i daje urzekający efekt. Jeśli marzysz o byciu artystą lub po prostu chcesz tworzyć ciekawe kompozycje, upewnij się, że korzystasz z właściwych materiałów. Dziś podpowiemy Ci, jakie farby do malowania na płótnie warto kupić.
Rodzaje farb - spróbuj, a dowiesz się, co dla Ciebie jest najlepsze
Każdy początkujący malarz zastanawia się, czego używać do malowania na płótnie. Farby, które dostępne są w sklepach, występują bowiem w wielu formach, co może budzić lekką dezorientację. Najczęściej wybiera się:
- olejne, świetne do obrazów martwej natury,
- akrylowe, uniwersalne, doskonałe do portretów,
- akwarelowe, idealne do pejzaży.
Popularny podział farb wyróżnia te wodne, olejne oraz inne, np. doskonałe do malowania po ubraniach czy ceramice. Wspomniane już akwarele i akryle zaliczają się do kategorii wodnych. Są one łatwo dostępne, mają lekką konsystencję i łatwo je zmyć. Z kolei olejne są trwalsze, nie kruszą i nie odpryskują. Po latach mają równie intensywny kolor na płótnie, co przy tworzeniu dzieła. Kupisz je w specjalistycznych sklepach artystycznych, gdzie dostępne są w wielu kolorach. Ich wodnym odpowiednikiem jest wspomniana już farba akrylowa.
Jak widzisz, wybór farb uwarunkowany jest Twoim celem, czyli zależy od tego, co będziesz malował. Nie musisz się jednak sztywno trzymać tego podziału, bo jak każdy artysta, powinieneś iść własną drogą. Metodą prób i błędów dowiesz się, co jest najlepsze dla Ciebie i dla Twojej twórczości.
Farby do malowania na płótnie – akrylowe
To doskonały materiał dla początkujących malarzy. Farby te są łatwe w użyciu, wystarczy rozcieńczyć je wodą. Dobrze się rozprowadzają i długo utrzymują. A potem szybko schną, choć to zależy od grubości nałożonej warstwy. Ponieważ farby te są bezwonne, sprawdzą się w małych pracowniach i domach, w których oddajesz się swojemu hobby. Gdy zastanawiasz się, jaka farba do malowania na płótnie będzie dobra na początek, śmiało wybierz właśnie tę. Możesz też użyć jej na papierze, szkle, gipsie i tynku. Mieszanie kolorów także nie przysparza problemów. A tych jest naprawdę sporo, w tym masz do dyspozycji takie wyjątkowe odcienie, jak złoto czy srebro.
Nakładanie farby akrylowej to przysłowiowa bułka z masłem. Możesz używać jej bezpośrednio z tubki, choć wiele osób preferuje jej rozcieńczanie – wodą lub specjalnym preparatem malarskim.
Jedynym minusem tych farb jest ich trudna zmywalność. Dlatego posługuj się nimi ostrożnie. Każdą niechcianą plamę trzeba usunąć szybko, dużą ilością wody. Pamiętaj, że pomyłki zdarzają się najlepszym, bądź więc na nie przygotowany.
Farby plakatowe – podstawowe wyposażenie każdego ucznia
Wydaje się, że farby te stworzone są do malowania po papierze, o czym wie każdy przedszkolak i uczeń. Można je swobodnie rozcierać, a ze względu na niską cenę, używać do woli, marnować i bawić się. Ponieważ nie są toksyczne, zaleca się je właśnie dzieciom. Jednak i początkujący artysta powinien po nie sięgnąć i spróbować nałożyć je na płótno. A to po to, by przekonać się, że jest to możliwe i daje ciekawy efekt. Farbę rozcieńcza się z wodą, a całość bardzo szybko schnie. Niestety nie jest to trwała forma, dlatego lepiej prędko przerzuć się na produkty bardziej profesjonalne.
Akwarele – maluj z dużą ilością wody
Na pewno nie warto od nich zaczynać, bo szybko się zrazisz i porzucisz marzenie o byciu artystą. Tutaj niezbędna jest precyzja i łatwość w operowaniu mokrą farbą. Zapomnij też o płótnie. Akwarelami trzeba malować szybko i pewnie, bo już pierwszy ruch pędzlem warunkuje ostateczny kształt pracy. Wypróbuj obie techniki nakładania akwareli, by przekonać się, co Ci bardziej pasuje:
- mokrą farbę nakładaj na suchą kartkę,
- zwilż kartkę i nakładaj mokrą farbę, co jeszcze bardziej ją rozpłynie.
Nadmiar farby usuniesz papierowym ręcznikiem, a efekt ujrzysz, dopiero gdy całość wyschnie. Wtedy przychodzi czas na ewentualne poprawki, zmiany kolorów itp. Jak widzisz, ten rodzaj farb nie nadaje się do płótna, jednak warto trenować różne metody malarskie. Kto wie, może właśnie ta technika spodoba Ci się bardziej.
Najpopularniejsze farby do płótna – olejne
Są najtrwalsze i powszechnie dostępne. Jednak malowanie nimi to zajęcie czasochłonne, wymagające skupienia i precyzji. Wynika to z długiego czasu schnięcia kolorów, co może trwać nawet kilka dni. Dlatego malowanie tymi gęstymi farbami odbywa się etapami. O tym, że warto się zaangażować, wie każdy, kto interesuje się historią malarstwa. Tę technikę bowiem wybierali najwięksi mistrzowie. Olejne farby nakłada się na zagruntowane płótno, które stopniowo zostanie pokryte kolejnymi barwami. Kompozycja powinna być przemyślana i starannie zaplanowana. Oddając się malarstwu na poważnie, na pewno będziesz chciał spróbować właśnie tych farb. W ich przypadku niezbędna jest terpentyna, którą czyści się pędzle, nim całość zaschnie i będzie już nie do ruszenia.
Nieoczywiste farby dla dzieci
Spośród tych wszystkich popularnych farb są też takie, które dedykowane są małym dzieciom. Wspomniane już plakatówki będą najlepsze dla niesprawnych rączek i początkujących malarzy. Można je z powodzeniem nakładać na płótno, choć w szkole o nie raczej trudno. Jednak warto w domu przygotować stosowny kącik dla swojej pociechy, by miała gdzie dać upust swoim fantazjom.
I tutaj właśnie warto zainwestować w jeszcze jeden rodzaj farb. Te, które można nakładać bezpośrednio palcami, pozwalają rozwijać się najmłodszym pod każdym względem. Jest to bezpieczny materiał, odpowiedni nawet dla małych alergików. Nie trzeba ich rozcieńczać, schną w miarę szybko, łatwo też je zmyć. Pozwalając dziecku na wyrażenie siebie w ten sposób, wspierasz je i zapewniasz bezpieczną zabawę.