Tropikalne upały w lecie i siarczyste mrozy w zimie – w ostatnich latach rodzima pogoda nie tylko nie rozpieszcza, ale i potrafi mocno dać się we znaki. Choć istnieje wiele sposobów, które pomagają radzić sobie z kaprysami natury w domowym zaciszu, to w biurze bywa znacznie gorzej. Warto jednak wiedzieć, że temperatura pracy w biurze to kwestia regulowana przepisami. Jaka jest najniższa, optymalna i najwyższa? Poznaj kilka najważniejszych zaleceń i kluczowych obowiązków pracodawcy!
Temperatura pracy w biurze a obowiązki pracodawcy
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom warunków higienicznych i bezpiecznych. Oznacza to, że nie mogą one negatywnie wpływać ani na zdrowie zatrudnionych, ani na wykonywane przez nich obowiązki. Z oczywistych względów tyczy się to także zapewnienia podwładnym odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. Przyjrzyjmy się temu, co znaczy „odpowiednia” i jakie wartości uznawane są za skrajne.
Minimalna temperatura pracy w biurze – ile wynosi?
Odczuwanie temperatury jest w dużej mierze kwestią indywidualną, dlatego przepisy podają precyzyjne wartości. Informacje o minimalnej temperaturze w pracy zawarte są w dotyczącym BHP rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Co istotne, precyzyjne wartości zależą między innymi od rodzaju czynności zawodowych i miejsca ich pełnienia.
Zgodnie z przepisami minimalna temperatura pracy w biurze wynosi 18°C. Nieco niższą wartość dopuszcza się w przypadku ciężkiej pracy fizycznej – wynosi ona 14°C. Co istotne, temperatura powinna być wyższa w toaletach, szatniach oraz pomieszczeniach o charakterze gospodarczym – w takim przypadku zaleca się nie mniej niż 24°C.
Kiedy zalecenia dotyczące minimalnej temperatury w pracy nie obowiązują? Wyjątek mogą stanowić ewentualne obowiązki wykonywane na zewnątrz. Regulacje nie obejmują też tych czynności, które wymagają chłodu ze względów technologicznych. W takich przypadkach konieczne jest jednak zapewnienie pracownikom odpowiedniej ochrony oraz pomieszczenia, które pozwoli im się rozgrzać.
Optymalna temperatura pracy w biurze – jakie są najlepsze warunki do pracy?
Choć pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia zatrudnionym optymalnej temperatury pracy w biurze, to istnieją dotyczące jej zalecenia. Specjaliści Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi donoszą, że komfort pełnionych obowiązków zapewniają następujące temperatury:
– od 20 do 22,8°C w przypadku lekkiej pracy siedzącej wykonywanej zimą,
– od 23,9 do 26,7°C w przypadku lekkiej pracy siedzącej wykonywanej latem.
Za dobrą praktykę uważa się z kolei uwzględnienie naukowych doniesień, zgodnie z którymi optymalna temperatura pracy w biurze wynosi od 21,5 do 24°C, przy wilgotności powietrza o wartości od 40 do 60%.
Temperatura pracy w biurze, która utrzymuje się na tym poziomie, sprzyja nie tylko komfortowi pracowników, ale też ich wydajności. Pracodawcy, którzy chcą zwiększyć efektywność zespołu, z pewnością powinni mieć na uwadze rekomendowane wartości.
Maksymalna temperatura pracy w biurze – co warto o niej wiedzieć?
Skoro przepisy w jasny sposób określają minimalną temperaturę pracy w biurze, to jak ma się kwestia temperatury maksymalnej? Choć upał potrafi być równie uciążliwy jak chłód, to ustawodawca nie podał w tym zakresie żadnej wartości skrajnej. Wyjątkiem jest praca świadczona przez osoby młodociane. Zgodnie z rozporządzeniem nie mogą one pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C, a jego wilgotność jest wyższa niż 65%.
Brak określenia maksymalnej temperatury pracy w biurze nie oznacza jednak, że zupełnie nie zwraca się uwagi na kwestię upałów. Specjaliści BHP są zgodni co do tego, że w pomieszczeniach biurowych nie powinno być cieplej niż 30°C. Co, jeśli jest? Co prawda przepisy nie określają tego jasno, ale zaleca się, by pracodawca zapewnił zatrudnionym przynajmniej częstsze i dłuższe przerwy.
Warto także zaznaczyć, że w przypadku wysokiej temperatury pracy w biurze pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionym bezpłatnych napojów. Zgodnie z przepisami konieczność ich podawania pojawia się wtedy, gdy temperatura na stanowisku przekracza 28°C.
Co, jeśli normy temperatury pracy w biurze są przekroczone?
Jeżeli temperatura w biurze nie spełnia opisanych wyżej norm, zaleca się, by pracownik zgłosił to pracodawcy. Jeśli nie podejmie on stosowanych działań, problem można zgłosić do właściwego Okręgowego Inspektora Pracy. Nieprzestrzeganie przepisów BHP jest wykroczeniem i podlega grzywnie w wysokości od 1000 do 30 000 złotych.
Jak zadbać o odpowiednią temperaturę pracy w biurze?
Istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc pracodawcy w zapewnieniu zatrudnionym odpowiedniej, a nawet optymalnej temperatury pracy w biurze. Jeśli w pomieszczeniach jest za zimno, pomocne mogą okazać się dodatkowe urządzenia grzewcze, np. mobilne grzejniki elektryczne.
Co, gdy temperatura w biurze jest bardzo wysoka? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się klimatyzacja. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z przepisami musi być ona okresowo konserwowana – jeżeli nie będzie, szybko stanie się źródłem szkodliwych dla zdrowia czynników, takich jak wirusy, bakterie czy grzyby.
Niestety montaż klimatyzacji nie należy do zabiegów tanich. Jej alternatywą mogą okazać się znacznie bardziej ekonomiczne wentylatory. Co prawda nie obniżą one temperatury w biurze w sposób znaczny, ale zapewnią chłodzący podmuch, który z pewnością korzystnie wpłynie na komfort pracowników.
Zabiegiem, który bywa pomocny w radzeniu sobie z wysoką temperaturą w biurze, jest skrócenie dnia pracy. Wykorzystanie takiego rozwiązania jest jednak decyzją pracodawcy. Co istotne, taka decyzja nie może odbić się negatywnie na wynagrodzeniu pracownika.
Optymalna temperatura pracy w biurze to optymalna wydajność zespołu. Warto zatem zadbać o to, by warunki panujące w pomieszczeniach były możliwie najbardziej komfortowe. Jeśli szukasz rozwiązań, które pomogą Ci stworzyć przyjazne otoczenie biurowe, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czekają na Ciebie między innymi wydajne wentylatory, niezawodne środki do dezynfekcji klimatyzacji oraz ciepłe i chłodne napoje.