Jednym z podstawowych artykułów piśmienniczych, jakim posługują się nawet dzieci, są kredki. Już od pierwszych lat życia używają ich do kolorowania i rysowania. Jednak i później przydają się one regularnie – trzeba je nosić do przedszkola i szkoły. Osoby, które pragną szkolić się w technikach plastycznych, z pewnością zużywają ich jeszcze więcej, niż przeciętny człowiek. Lecz kredka kredce nierówna, dlatego lepiej, abyś miał pewność, że pracujesz na najlepszych i najbardziej komfortowych dla siebie artykułach. Podpowiadamy, jakie kredki dla początkujących wybrać, by Twoje prace były wyjątkowe.
Wybierasz kredki? Zwróć na to uwagę
Każdy, kto miał w ręku różne kredki, ten wie, że mogą one różnić się między sobą. Jedne są bardziej miękkie i trzeba je mocniej dociskać do kartki, inne pozostawiają wyraźniejsze kolory. W przypadku dzieci nie ma to aż takiego znaczenia, bo one głównie bawią się w kolorowanie. Jeśli jednak myślisz poważnie o rysowaniu, na pewno wolałbyś produkty lepszej jakości. Skąd jednak masz wiedzieć, które kredki dla początkujących rysowników będą właściwe?
Nim przejdziesz do zakupów, zastanów się, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne w procesie rysowania. Mając do czynienia z kredkami od tylu lat, na pewno potrafisz zidentyfikować ten kształt, który najlepiej leży w Twojej dłoni. Jedni bowiem uwielbiają rysować okrągłymi, a inni kanciastymi kredkami (sześciokątnymi i trójkątnymi). Nie bez znaczenia ma to także przy ich przechowywaniu. Wiadomo przecież, które częściej spadają ze stolika i niefortunnie się przy tym łamią. Chodzi oczywiście o sam grafit, który znajduje się wewnątrz, nie o całą kredkę. Jednak te okrągłe pozwalają na dłuższą pracę z narzędziem, bo nie powodują powstawania odcisków na dłoniach. Jak widzisz, sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać na początku.
Sam materiał, z jakiego wykonana jest kredka, także ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania. Miękkie drewno jest bowiem odporniejsze na złamania, co czyni takie kredki idealnymi dla dzieci. Nawet gdy spadną, są mniejsze szanse, że się popsują.
Najlepsze kredki dla początkujących
Ważną kwestią, jaką trzeba rozważyć przy zakupie kredek, jest ich cena. A konkretnie to, ile jesteś w stanie zapłacić za cały komplet. Te mogą bowiem kosztować od dosłownie jednej złotówki, aż po kilkadziesiąt. Spowodowane jest to m.in. sposobem wykonania, jakością drewna i grafitu, ilością kolorów i opakowaniem. Profesjonalne komplety, które produkowane są przez znanych producentów, nie sprawdzą się jednak dla początkujących rysowników, którzy dopiero szkolą się w tej dziedzinie. Aby w pełni docenić możliwości takich zestawów, trzeba wiedzieć, jak ich używać.
Najłatwiej dostępne są oczywiście kredki ołówkowe szkolne i one z powodzeniem posłużą początkującym rysownikom. Jeśli jednak połkniesz bakcyla i zechcesz się rozwijać, przyjdzie czas na poważniejszą inwestycję, jaką są kredki artystyczne.
Patrząc na podstawowe akcesoria do kolorowania, możesz wybrać kredki:
- ołówkowe,
- woskowe, czyli świecowe,
- żelowe,
- akwarelowe, które można rozmazywać, niczym farbki.
To, na które z nich się zdecydujesz, uwarunkowane jest Twoimi potrzebami i upodobaniami. Najczęściej rysuje się bowiem tymi ołówkowymi, jednak nie jest nigdzie powiedziane, że Twoje prace nie mają powstawać w inny sposób. Na początek wystarczą Ci klasyczne zestawy, jednak potem pomyśl o ich powiększeniu. Pudełko, w którym znajdziesz 120 kolorów, z pewnością ułatwi Ci tworzenie bardziej poważnych prac, które aspirują już do miana dzieła sztuki. Zwłaszcza gdy nauczysz się mieszać odcienie ze sobą. Kredki dla profesjonalistów są też trwalsze i odporniejsze na ścieranie, przez co Twoje prace będą bezpieczniejsze.
Kredki dla dzieci nie są tym samym co te dla początkujących
Dzieci mają niewielkie wymagania, jeśli chodzi o kolorowanie. Dla ich wygody o wiele korzystniej będzie podarować im kredki świecowe, czyli woskowe, bo one nie łamią się tak często. Łatwiej też poradzić sobie z nimi nawet wtedy, gdy to się już zdarzy. Tego typu kredkami można rysować z każdej strony, bez znaczenia czy krawędź jest ostra, czy nie. Dopiero później zaleca się włączenie kredek ołówkowych, ale i tu pojawia się rozróżnienie. Od niedawna bowiem dostępne są one w wersji grubej i cienkiej. Te pierwsze będą zdecydowanie wygodniejsze dla małych, niesprawnych jeszcze w pełni rączek. Na klasyczne kredki przyjdzie jeszcze pora.
Prawdziwym hitem wśród kredek, nie tylko dla początkujących, są te akwarelowe. Nie dość, że można nimi rysować klasycznie, używając ich na sucho, to dodatkowo pozwalają na moczenie koloru. W ten sposób uzyskujesz całkiem nowy efekt. Używając pędzelka z wodą, rozcierasz barwę w pożądanym kierunku, a rysunek przypomina ten malowany akwarelami.
Nieodzowni przyjaciele kredek
Same kredki to nie wszystko. Dla początkujących rysowników najważniejszym elementem z pewnością będzie gumka. Koniecznie taka, która zmaże kolorowy rysik. Bo przecież nietrudno o pomyłkę, zwłaszcza na starcie tej niezwykłej drogi. Aby nie zaczynać pracy od nowa, niezbędny okaże się właśnie taki przyjaciel.
Drugim ważnym akcesorium jest temperówka. Dopasuj ją do rodzaju swoich kredek, bo istnieją takie dla cienkich i dla grubych. Warto pomyśleć o modelu z pojemnikiem, co zapewni Ci większy porządek. To praktyczne rozwiązanie szczególnie dla małych dzieci.
Skoro mowa o rysowaniu, nie można pominąć ważnego aspektu, jakim jest papier. Dla początkujących nie ma to większego znaczenia, jednak, gdy zechcesz stworzyć prawdziwe dzieło, potrzebujesz już lepszego papieru. Jego gramatura wpływa bowiem na to, jaki ślad pozostawiają użyte przez Ciebie kredki.
Kupuj, testuj, szukaj
Wybór kredek jest ogromny, co dotyczy zarówno początkujących rysowników, jak i tych zaawansowanych. Nikt niestety z góry nie wskaże ci, które produkty są najlepsze. Bo to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników. Dlatego kupuj, rysuj i zmieniaj, aż sam dojdziesz do tego, co dla Ciebie najbardziej komfortowe. Ponieważ kredki nie mają raczej terminu przydatności, a nawet jeśli, to jest on długi, możesz bez obaw gromadzić różne ich wersje.